Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی آثار محیط‌زیستی کارخانۀ گندله‌سازی اردکان با استفاده از روش فازی TOPSIS مقاله

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (16 صفحه - از 499 تا 514)

چکیده:

این پژوهش با هدف بررسی آثار محیط‌زیستی کارخانۀ گندله‌سازی اردکان انجام شده است. بدین منظور منابع احتمالی آلودگی‌های محیط‌زیستی و تأثیرات سوء در کیفیت هوا، آب، خاک، محیط بیولوژیک، محیط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و در نهایت وضعیت ایمنی و سلامت کارکنان پیش‌بینی شد. در ادامه برای تعیین مقادیر آلاینده‌ها به اندازه‌گیری مؤلفه‌های محیط‌زیستی در دو نوبت مرداد و بهمن سال 90 اقدام شد. مؤلفه‌های اندازه‌گیری‌شدۀ گازهای خروجی از یک دودکش مستقر در محوطۀ کارخانه شامل H2S، NOX، NO، SO2، O2، CO، NO2 و CXHY، ذرات معلق خروجی از 8 دودکش، ذرات معلق هوای محیط اطراف کارخانه، میزان سر و صدای محیطی در روز و شب و فاضلاب صنعتی خروجی از تصفیه‌خانه هستند. شایان یادآوری است از آنجا که فقط یک دودکش در مرحلۀ پس از پخت گندله قرار دارد، یعنی جایی که حرارت وارد فرایند می‌شود و واکنش شیمیایی طی آن انجام می‌گیرد، اندازه‌گیری گازها نیز فقط از همان یک دودکش انجام شد. روش علمی استفاده‌شده در این تحقیق TOPSIS بوده که از جمله روش‌های تصمیم‌گیری چندشاخصه است. لذا در قالب روش TOPSIS و به کمک نرم‌افزار Excel گزینه‌های پرسش‌نامه اولویت‌بندی شدند. در پایان نیز راهکار‌های مدیریتی برای هر دسته از منابع آلوده‌کننده تدوین شد. از جملۀ این راهکارها می‌توان به استفاده از سیستم‌های کنترل گازهای آلاینده در خروجی دودکش کوره، استفاده از انبارهای سرپوشیده برای کنترل ذرات انتشاریافته در اثر حمل و نقل مواد و انباشت و برداشت و رفع اکسید آهن از پساب با احداث حوضچه‌ای با شیب مناسب در قسمت زیر کانال‌ها اشاره کرد.

کلیدواژه ها:

آلودگی هوا ، روش Topsis ، روش های تصمیم گیری چند شاخصه ، بررسی اثرات محیط زیستی ، گندله سازی


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

لمشاهدة محتوی المقال یلزم الدخول إلی دخول الموقع.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You should become a Sign in to be able to see articles.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.