Skip to main content
فهرست مقالات

برنامه‌ریزی توسعه یکپارچه روستایی در بخش احمد سر گوراب شهرستان شفت با استفاده از مدل تحلیلیSWOT مقاله

نویسنده:

چکیده:

در کشور ما رسیدن به توسعه یکپارچه سکونتگاه­های روستایی به عنوان راهبرد حفظ سکونتگاه­ها  مطرح شده است، چرا که این نوع از توسعه  در سرو سامان  دادن به استقرار بهینه روستاها و حفظ آنها بهترین روش می­باشد. برای رسیدن به این نوع  از توسعه شناخت فرصت­ها ، قوت­ها، ضعف­ها و تهدیدهای موجود در منطقه می­تواند روش  مؤثرتر و بهتری باشد تا با شناخت آنها و برنامه­ریزی برای استفاده از قابلیت­ها و بر طرف نمودن ضعف­ها بتوان به یک توسعه یکپارچه و پایدار رسید.   تحقیق حاضر با استفاده از روش توصیفی- تحلیلی  به بررسی قوت­ها، فرصت­ها، ضعف­ها و تهدیدها با استفاده از مدل SWOT در بخش احمد سر گوراب شهرستان شفت پرداخته است. برای جمعی آوری اطلاعات در سطح 48 روستا از دهیاری­ها و شوراهای روستا پرسش­نامه و مصاحبه به عمل آمده است. نتایج این بررسی­ها نشان  می­دهد که این بخش با دارا بودن 48 روستا از نظر محیط طبیعی دارای فرصت­های فراوانی است که می­تواند در توسعه یکپارچه محدوده  مؤثر باشد از جمله توان­های محدوده می­توان به وجود زمینه­های ایجاد فعالیت­های مکمل کشاورزی، توان­های توریستی طبیعی و زیارتی و پتانسیل­های طبیعی بکر را نام برد. از عمده­ترین نقاط ضعف محدوده مورد مطالعه می­توان به عدم وجود امکانات و خدمات در روستاها و عدم برنامه­ریزی در جهت استفاده از فرصت­های موجود که موجب عدم پاسخ­گویی روستاهای این محدوده به نیازهای جمعیتی،  اشاره نمود.

کلیدواژه ها:

برنامه ریزی ، مدل SWOT ، شهرستان شفت ، توسعه یکپارچه ، بخش احمد سرگوراب


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

لمشاهدة محتوی المقال یلزم الدخول إلی دخول الموقع.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You should become a Sign in to be able to see articles.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.