Skip to main content
فهرست مقالات

چارچوب هدوپ، کاربردها و چالش های پیش روی آن مقاله

نویسنده:

علمی-ترویجی (وزارت علوم)/ISC (8 صفحه - از 61 تا 68)

چکیده:

در سال‌های اخیر، شاهد افزایش چشم‌گیر تولید داده بوده‌ایم. به گفته IBM تقریبا، 90 % کل داده‌های ذخیره‌شده موجود در دنیا، در دو سال اخیر تولید شده‌اند و برای اولین بار در تاریخ، در سال 2007 میلادی بود که حجم داده‌های تولیدی فراتر از فضای موجود برای ذخیره‌سازی آن‌ها رفت. همچنین، طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کاربردی مانند موتورهای جستجو، تحقیقات پزشکی، پیش‌بینی آب‌وهوا و برنامه‌های علمی برای پردازش و تجزیه‌وتحلیل مقادیر داده‌ای بزرگ نیازمند محیط‌های توزیع‌شده هستند. داده‌های عظیم همانند سایر فن­آوری‌ها، فرصت‌ها و چالش‌های متعددی را پیشروی استفاده‌کنندگان قرار داده است، استفاده از فرصت‌ها و مزایای آن در کسب‌وکار و مدیریت صحیح چالش‌ها به یکی از موضوعات داغ در عرصه فن­آوری اطلاعات تبدیل ‌شده است. بنابراین، وجود راه­حلی برای پردازش اطلاعات عظیم با هزینه‌ای مقرون‌ به‌صرفه بسیار اهمیت دارد، لذا یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای رفع مشکل پردازش اطلاعات عظیم استفاده از چارچوب آپاچی هدوپ است. تعریف گارتنر از هدوپ این است که «هدوپ یک چارچوب مدیریت داده است که حجم زیادی از داده‌های دارای ساختار و بدون ساختار را که تقریبا در تمامی لایه‌های سازمانی اثر می‌گذارد، در کنار هم می‌آورد که موجب قرارگیری آن در بطن مراکز داده می‌شود». هدوپ بخشی از پروژه آپاچی است که بنیاد نرم‌افزار آپاچی آن را حمایت می‌کند. در واقع، هدوپ یک چارچوب برنامه‌نویسی رایگان و مبتنی بر جاوا است که ما را در پردازش مجموعه‌های عظیمی از داده‌ها در یک محیط پردازش توزیعی پشتیبانی می‌کند. لذا در این مقاله قصد داریم مقایسه‌ای بین پایگاه داده‌های ساخت‌یافته و نیافته داشته باشیم و سپس به بررسی معماری آپاچی هدوپ و کاربردهای وسیع آن در داده‌های عظیم امروزی و همچنین چالش‌های پیشروی این فناوری نوپا مثل پردازش دسته‌ای، گلوگاه و پردازش‌های بلادرنگ بپردازیم.

کلیدواژه ها:

پردازش دسته ای ، داده های عظیم ، پردازش بلادرنگ ، آپاچی هدوپ ، سیستم های توزیعی ، مقیاس پذیری


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

لمشاهدة محتوی المقال یلزم الدخول إلی دخول الموقع.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You should become a Sign in to be able to see articles.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.