Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی بازارهای در حال توسعه شرکت های خدمات انرژی (اسکو) و ارائه راهکارهای توسعه در ایران مقاله

نویسنده:

علمی-ترویجی (وزارت علوم) (11 صفحه - از 28 تا 38)

چکیده:

ایران به عنوان بزرگترین مصرف‌کننده انرژی در خاورمیانه، بیشتر از سایر کشورهای منطقه در خطر اثرات مصرف بالای انرژی قرار دارد. شرکت‌های خدمات انرژی (اسکو)، به عنوان بازیگران اصلی بهینه ‌سازی انرژی، توانسته‌اند با پروژه های کارایی انرژی علاوه بر کاهش مصرف انرژی موجب ایجاد کسب و کاری درآمدزا در بسیاری از مناطق جهان شوند. هدف از این مقاله ارائه راهکاری از قوانین و سیاست‌ها جهت رشد پروژه های کارایی انرژی در ایران می‌باشد. استفاده از تجربیات سایر کشورها می‌تواند به رشد سریعتر همراه با ریسک کمتر این پروژه ها کمک به ‌سزایی نماید. از همین رو در این تحقیق نخست نحوه شکل‌گیری بازار اسکو با توجه به موانع مختلف و سیاست‌های حمایتی در 3 کشور در حال توسعه مشابه ایران بررسی شده است. سپس مجموعه قوانین زمینه‌ساز بهینه‌سازی انرژی طی30 سال گذشته در ایران بررسی و ارائه شده، وضعیت و موانع موجود این صنعت در ایران تشریح شده است و در نهایت با الگو قرار دادن بازارهای توسعه یافته و استفاده از تجربیات بازارهای در حال توسعه، بسته های راهکاری شامل قوانین و سیاست‌ها در سه سطح کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت جهت رشد پروژه های کارایی انرژی در کشور ارائه شده است

کلیدواژه ها:

شرکت‌های خدمات انرژی ، کاهش مصرف انرژی ، بهینه سازی انرژی ، پروژه‌های کارایی انرژی


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

لمشاهدة محتوی المقال یلزم الدخول إلی دخول الموقع.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You should become a Sign in to be able to see articles.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.