Skip to main content
فهرست مقالات

کلیدی ترین عوامل در به تاخیر افتادن اجرای پروژه‌های ساخت وساز به روشEPC

نویسنده:

چکیده:

یکی از مهمترین مشکلات رایج در پروژه ها، به وجود امدن تاخیر در اتمام پروژه است که حتی در کشورهای پیشرفته نیز رخ میدهد. این مشکل در اکثر پروژه ها اعم از ساده ترین تا پیچیده ترین اتفاق میافتد. از اینرو، امروزه اکثر شرکت ها با توجه به بازار رقابتی شدید جهت استفاده بیشتر از منابع و کسب سود بیشتر، به دنبال ریشه یابی علل تاخیرها در پروژه ها هستند تا با ارایه راهکارهایی از میزان به وجود امدن تاخیر در آنها بکاهند. با توجه به انواع روش های اجرای پروژه، امروزه روش اجرای پروژه به شیوه EPC در داخل کشور رشد فزایندهای داشته اما با این وجود، تاخیر در پروژه های EPC امری غیر قابل انکار و اجتناب ناپذیر است. از این رو، این تحقیق حاضر در تلاش است تا کلیدیترین عوامل در به تاخیر افتادن اجرای پروژههای ساخت وساز به روش EPC در ایران را مورد بررسی قرار دهد. بعد از مرور گسترده پیشینهی پژوهش، روش پرسشنامهای برای جمع آوری داده ها مورد استفاده قرار گرفت. تعداد ٢٠٩ پرسشنامه به روش دستی، توزیع شد. پرسشنامه ها بوسیله نرم افزار نسخه ٣ اسمارت پی ال اس و اس پی اس٦٩ درصد بود. بر اساس نتایج / اس نسخه ٢٣ مورد انالیز قرار گرفت. نرخ پاسخ دهندگان در این تحقیق، این تحقیق، مهمترین عوامل در به تاخیر افتادن اجرای پروژههای ساخت وساز به روش EPC در ایران عبارتند از: فاز طراحی: عدم به کارگیری و استخدام نیروهای مجرب و متخصص، دقیق نبود نقشه ها، بروز خطا و اشتباه در طراحی فاز تدارکات: غیر قابل پیش بینی بودن نرخ تورم و تاثیر ان بر قیمت کالاها و تجهیزات، عدم تهیه مواد و مصالح کافی، تاخیر در ارسال و حمل کالا از سوی تامین کنندگان فاز ساخت و اجرا: عدم به کارگیری و استخدام نیروهای مجرب و متخصص، تاخیر در وصول مطالبات پیمانکار، برنامه ریزی نادرست و همچنین عدم استفاده از روشهای کنترل پروژه مناسب

کلیدواژه ها:

کارفرما ، پیمانکار ، تاخیر ، ساخت وساز ، پروژه EPC


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

لمشاهدة محتوی المقال یلزم الدخول إلی دخول الموقع.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You should become a Sign in to be able to see articles.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.