Skip to main content
فهرست مقالات

ارزیابی آسیب‌پذیری زیرساخت های شهری ارومیه با رویکرد پدافند غیرعامل مقاله

نویسنده:

علمی-ترویجی (وزارت علوم)/ISC (15 صفحه - از 17 تا 31)

چکیده:

پدافند غیرعامل از جمله موضوعاتی است که در بررسی و ارزیابی ایمنی و امنیت شهرها، نحوه­ پراکنش کاربری­ها، موقعیت استقرار زیرساخت­ها و تاسیسات شهرها را مورد بررسی قرار می­دهد که علاوه بر کاهش هزینه­های شهری، ایمنی و امنیت شهروندان را تضمین می­کند. شهر ارومیه به دلیل موقعیت ژئواستراتژیکی (نزدیکی به مرز دو کشور ترکیه و عراق) و تنوع قومیتی بالا و مرکزیت استانی یکی از شهرهای با پتانسیل بالا نسبت به جنگ و درگیری و آسیب‌های ناشی از تهدیدات به شمار می‌رود که از جایگاه ویژه­ای برخوردار است. هدف این پژوهش ارزیابی میزان آسیب­پذیری زیرساخت‌های شهر ارومیه از منظر پدافند غیرعامل جهت بالا بردن امنیت ساکنین شهر، ایمنی کاربری­ها و زیرساخت­ها و کاهش آسیب­پذیری در سطح شهر می­باشد. از این جهت زیرساخت‌های شهری ارومیه از نظر اصول همجواری و پراکندگی مورد برسی قرار گرفته­اند. در پژوهش حاضر کلیه زیرساخت‌های شهر ارومیه با استفاده از مدل­های تصمیم­گیری چند معیاره AHP وANP مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و سپس در محیط GIS این اطلاعات در 5 کلاس طبقه­­بندی شده، هم­پوشانی گردیدند. نتایج حاصل از این پژوهش نشان می­دهد که 23/10 درصد شهر ارومیه در پهنه آسیب­پذیری خیلی­کم، 8/30 درصد در پهنه آسیب­پذیری کم، 83/32 درصد در پهنه آسیب­پذیری متوسط، 26/17 درصد در پهنه آسیب­پذیری زیاد، 83/8 درصد در پهنه آسیب­پذیری خیلی زیاد قرار گرفته است؛ همچنین منطقه 5 ارومیه آسیب­پذیرترین منطقه این شهر و منطقه 2 شهر ارومیه کم­ آسیب­پذیرترین منطقه شهر ارومیه تشخیص داده شد.

کلیدواژه ها:

سیستم اطلاعات جغرافیایی ، پدافند غیرعامل ، شهر ارومیه ، مدل‌های تصمیم‌گیری چند معیاره ، آسیب‌پذیری زیرساخت‌های شهری


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

لمشاهدة محتوی المقال یلزم الدخول إلی دخول الموقع.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You should become a Sign in to be able to see articles.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.