Skip to main content
فهرست مقالات

کاربرد الگوریتم بهینه‌سازی مبتنی بر جغرافیای زیستی (BBO) در بهره‌برداری بهینه ‌از مخزن (مطالعه‌ی موردی مخزن کارون4) مقاله

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (12 صفحه - از 61 تا 72)

چکیده:

امروزه با افزایش نیازهای آبی، تعادلی بین عرضه و تقاضای آب در اکثر مناطق کشور وجود ندارد. از این‌رو، مدیریت صحیح آب و استفاده بهینه از منابع آب موجود، امری اجتناب‌ناپذیر است. از این‌رو، استفاده از روش‌های بهینه‌سازی در این زمینه می‌تواند مفید واقع شود. روش‌های بهینه‌سازی تکاملی از جمله روش‌های مورد نظر در این زمینه می‌باشند که عملکرد مناسب آنها بسیار گزارش شده است. الگوریتم بهینه‌سازی مبتنی بر جغرافیای زیستی (BBO) الگوریتم تکاملی جدیدی است، که عملکرد و کارایی آن در چندین مسئله بهینه‌سازی‌ به اثبات رسیده است. هدف از این پژوهش بررسی کارایی BBO برای اولین بار در مدیریت منابع آب است. ابتدا BBO در یافتن نقاط بهینه برای سه تابع معیار در بهینه‌سازی، شامل تابع کره، روزنبراک و بوکین6 مورد استفاده قرار گرفت، سپس از BBO در بهره‌برداری بهینه از مخزن کارون4 با هدف برقابی بهره‌برداری گردید. به منظور ارزیابی کارایی BBO، از الگوریتم ژنتیک (GA) و برنامه‌ریزی غیرخطی (NLP) نیز در این مسائل استفاده شد. نتایج مربوط به توابع معیار نشان دادند که BBO در یافتن نقاط بهینه هر سه تابع بهتر از GA عمل نموده، و با دقت بالایی به جواب بهینه نزدیک شده است. در بهره‌ورری از مخزن کارون4 نیز نتایج حاکی از کارایی BBO در استخراج سیاست‌های بهینه‌ بهره‌برداری بود، به ‌نحوی که مقدار تابع هدف حاصل از BBO در بهترین عملکرد برابر با 223/1، و برای GA برابر با 535/1 به‌دست آمده است. همچنین، جواب بهینه مطلق حاصل از NLP برای این مسئله 213/1 بوده است.

کلیدواژه ها:

بهینه‌سازی ، الگوریتم‌های تکاملی ، بهینه‌سازی مبتنی بر جغرافیای زیستی ، بهره‌برداری از مخزن


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

لمشاهدة محتوی المقال یلزم الدخول إلی دخول الموقع.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You should become a Sign in to be able to see articles.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.