Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی مدیریت پسماندهای صنعتی در منطقه ی 9 شهرداری تهران مقاله

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (8 صفحه - از 59 تا 66)

چکیده:

در کلانشهر تهران با جمعیت 77053036نفر در سال 1387 روزانه 7000 تن پسماند شهری تولید شده است. بر اساس تقسیمات شهرداری، این شهر به 22 منطقه شهری تقسیم بندی شده است. در این مقاله منابع تولید، کمیت، کیفیت، ذخیره در محل و روش دفع پسماندهای صنعتی و ویژه، در تمام واحدهای صنعتی منطقه 9 شهرداری تهران به تفضیل مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. روش کار بر اساس مشاهده و تکمیل پرسشنامه های موضوعی در کلیه واحدهای کوچک و بزرگ صنعتی است. برای این منظور پس از تهیه فهرستی از نام و نشانی کارگاهها، پرسشنامه ای تنظیم و با مراجعه حضوری به واحدهای صنعتی پرسشنامه ها تکمیل شدند. در مرحله بعد طبقه بندی پسماندهای خطرناک بر اساس کنوانسیون بازل صورت گرفت. اطلاعات به دست آمده نشان می دهد 307 واحد صنعتی کوچک و بزرگ مستقر در منطقه در مجموع 568/4850 تن زواید در سال تولید می کنند این در حالی است که صنایع گروه ماشین آلات و تجهیزات با 346/2282 تن در سال بیشترین مقدار پسماند را تولید می کند. اکثر صنایع مورد بررسی رویکرد منفعلانه ای نسبت به مدیریت علمی پسماندها دارند. در این راستا فقط یک واحد صنعتی به عنوان واحد سبز معرفی شده و یک واحد صنعتی نیز گواهینامه ایزو 14000 دریافت کرده است. در حال حاضر هیچ گونه مدیریت مستقلی در زمینه دفع پسماندهای صنعتی و شبه خانگی در منطقه اعمال نمی شود. به نظر می رسد با اعمال سیستم جامع مدیریت پسماند در نواحی صنعتی شهرداری منطقه 9، ضمن کاهش تولید پسماند روند روبه رشد توسعه صنعتی نیز حفظ خواهد شد. در پایان پیشنهادهایی برای بهبود وضعیت پسماندهای صنعتی و خطرناک در منطقه ارائه شده است.

کلیدواژه ها:

مدیریت پسماند ، پسماندهای صنعتی ، پسماندهای خطرناک ، کنوانسیون بازل ، شهرداری منطقه 9 تهران


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

لمشاهدة محتوی المقال یلزم الدخول إلی دخول الموقع.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You should become a Sign in to be able to see articles.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.